Özgeçmişiniz Hazır Peki Nerede İş Arayacaksınız?

Özgeçmişiniz Hazır Peki Nerede İş Arayacaksınız?

Özgeçmişiniz Hazır Peki Nerede İş Arayacaksınız?

İşkur’a belediyemiz aracılığıyla başvurun

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 38 İlçe Belediyesi istihdama yönelik işbirliği protokolü imzaladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 38 İlçe Belediyesi'nin imzaladığı protokol çerçevesinde belediyeler İŞKUR ofisi gibi hizmet verecek.

Şimdiye kadar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet veren İŞKUR'a belediyeler sayesinde vatandaşlar daha kolay ulaşacak. İŞKUR’a başvuruları belediyemize gelerek ilgili personelimizin desteği ile başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Gazete ilanları

Gazetelerde her gün yüzlerce iş ilanı bulmak mümkün. Özellikle de Pazar günleri sadece iş ilanı yayınlanan ekler çıkıyor. O ekleri takip etmeye çalışın. İş ilanlarını dikkatli okuyup size en uygun olanlara söylenilen şekilde başvuru yapın. İlanda ne diyorsa onu yapmaya çalışın, askerliğini bitirmiş birini arıyorlarlar ve siz bitirmediyseniz şansınızı zorlamayın. Boşuna zaman kaybetmeyin, insanların zamanını da almayın. Her yere göndereyim, biri olur demeyin. Her yere gönderebilirsiniz, hiç kimsenin dikkatini çekmez, emeğiniz boşa gider. Daha da önemlisi moraliniz bozulur.

Danışmanlık şirketleri

Kurumların eleman ihtiyacını seçme ve yerleştirme hizmeti vererek karşılayan danışmanlık şirketleri var. Bu şirketlerin veri tabanında yer almak da size yardımcı olacak bir başka yol. Ama bu noktada biraz daha özenli davranmanız gerekiyor. Danışman şirketler, kurumlara karşı güç duruma düşmemek adına, inandıkları adayları daha fazla pozisyon için önerirler. Onlara kendinizi Para açlığı giderir, mutsuzluğu değil, yemek mideyi doyurur, ruhu değil. Bernard Shaw doğru anlatmak, ciddi bir iletişim sağlamak, amaçlarınızı, hedeflerinizi, hatta hayal ettiğiniz firmaları bile öncesinden biliyor olmak sizi fark etmelerini sağlar.

Elinizden geliyorsa, bir randevu almalı ve karşılıklı görüşmenin yolunu bulmalısınız. Seçme ve yerleştirme yapan danışmanların önerileri sizin için altın değerindedir ve her bir iyi aday da onlar için aynı değerdedir.

Firmaların web adresleri

Siz şu anda yola çıkmış bir kaptansınız ve gözleriniz sürekli ufukta... Dünyadaki ile ilgili tüm mesajları toplamaya çalışıyorsunuz. Okuyorsunuz, konuşuyorsunuz, arıyorsunuz, soruyorsunuz. Öyle değil mi? O zaman web sizin için bulunmaz bir yol arkadaşı. Arkadaşlar, tıklayabildiğiniz kadar firmanın sayfasını tıklayın, tıklayabildiğiniz kadar bilgiyi okuyun. Firmaların tanıtım sayfalarından insan kaynakları bölümlerine girin, insan kaynağı politikalarını ve ihtiyaçlarını öğrenin.

Kişisel iletişim ağınız

Hazırlık aşamanızda da üzerinden geçtiğimiz gibi kişisel iletişim ağınız sizin için güvenilir bir iş arama aracı olabilir. Uzun süredir aramadığınız kuzeninizi arama vaktiniz gelmiş olabilir hatta... Çekinmeyin, siz iş arayan genç bir insansınız ve tüm iletişim olanaklarınızı harekete geçirmek zorundasınız. Herkes bunu anlar ve hatta sizin bu proaktif tutumunuz sizinle ilgili referansı güçlendirir.